Wycieczka nad „Syrenie Stawy”

W dniu 16.07.2019 r. Mieszkańcy naszego Domu wraz z Instruktorami ds. kulturalno-oświatowych wybrali się na wycieczkę nad malownicze „Syrenie Stawy” w Szczecinie. „Syrenie Stawy” położone są w dolinie Dolinie Niemierzyńskiej zaledwie 3 km od centrum naszego miasta. Są częścią Zespołu Parków Kasprowicza-Arkoński. Zarówno Park Kasprowicza jak i teren „Syrenich Stawów” były własnością Johannesa Quistorpa.

Historia „Syrenich Stawów” jest niezwykle ciekawa i fascynująca. Johannes Quistorpa utworzył tam sanatorium fundacji im. Ernsta Mortiza Arndta dla ciężko chorych osób po przebytych operacjach i chorobach oraz dla osób nerwowo chorych i dla osób z uszkodzeniami rdzenia kręgowego. W bezpośrednim sąsiedztwie z sanatorium mieszkał personel sanatorium. W późniejszych latach na terenie „Syrenich Stawów” została wybudowana restauracja, sala koncertowa, ogród zoologiczny i część rekreacyjna dla dzieci. Po śmierci Quistorpa cały teren został przekazany jego synowi, Martinowi, który sprzedał „Syrenie Stawy” miastu Szczecin, zaś Park Kasprowicza przekazał miastu w darowiźnie.

Naszym Mieszkańcom wycieczka nad „Syrenie Stawy” bardzo się podobała, nie kryli oni swego zachwytu. Serdecznie zapraszamy wszystkich naszych czytelników na wycieczkę nad „Syrenie Stawy”, gdyż jest to ciche i przepiękne miejsce, idealne na spacer o każdej porze roku.