,,Dzień Pionierów Miasta Szczecina”

5 lipca br. w naszym ogrodzie odbyły się uroczyste obchody ,,Dnia Pionierów Miasta Szczecina”. Z tej okazji naszych Mieszkańców odwiedził Prezydent Miasta Szczecin Pan Piotr Krzystek, Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Pani Beata Bugajska oraz Dyrektor Domu Pomocy Społecznej ,,Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej” Pani Malwina Rejent.

Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia i wspomnienia wydarzeń 1945 roku, kiedy to Stettin stał się Szczecinem. Następnie jedna z naszych Mieszkanek Pani Gertruda Stanczewska zaprezentowała wiersz Konstantego Ildefonsa-Gałczyńskiego pt. ,,Spotkanie w Szczecinie”.

Prezydent Szczecina Pan Piotr Krzystek podziękował Mieszkańcom za możliwość uczestnictwa w obchodach Dnia Pioniera. Zaznaczył, że każdy z obecnych tu osób dołożył cegiełkę w odbudowę naszego miasta, które każdego kolejnego roku staje się coraz piękniejsze.

Mieszkanka naszego Domu, Pani Wiktoria Ratajczak, która zamieszkuje w Szczecinie od sierpnia 1946 roku podzieliła się z nami swoimi wspomnieniami dotyczącymi pierwszych chwil spędzonych w powojennym Szczecinie. Za wzruszającą i spójną wypowiedz 99-latki, Prezydent Miasta Pan Piotr Krzystek wręczył Mieszkance bukiet kwiatów. Na ręce Dyrektora Pana Adama Ciemniaka przekazał prezent w postaci laptopa dla Mieszkańców, który wykorzystany zostanie do punktu informatycznego.

Na zakończenie części oficjalnej Prezydent Miasta pokroił tort, który został przygotowany specjalnie na tę okazję.

Część artystyczną rozpoczął zespół Duo Con Fuoco w składzie Edyta Wolańska- skrzypce i Oleg Wolański- akordeon, którzy na co dzień występują w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Obchody zakończyliśmy przy dzwiękach saksofonu na którym przygrywał Pan Krzysztof Kalka.

Należy nadmienić, że na ogrodzie naszego Domu przygotowane były  gabloty wspomnień, w których znajdowały się informację dotyczące Pionierów Miasta Szczecina, którzy zamieszkiwali w naszym DPS, a było ich czterech: + Zofia Halina Pieniak, + Stanisław Lagun, + Jan Sosnowski oraz + Tadeusz Pawlak.

Dzięki uprzejmości Książnicy Pomorskiej, mogliśmy obejrzeć wystawę pn. ,,Powojenny Szczecin”. Na planszach można było zobaczyć zapiski i materiały upamiętniające pierwsze lata polskiego Szczecina. ZWiK na czas uroczystości wypożyczył nam bramkę z kurtyną wodną, a Szczecińska Policja z tej okazji specjalnie przysłała Policyjnego Gryfusa, który czuwał nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników spotkania.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten dzień był tak wyjątkowy!